ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? Ders Notu

ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? Ders Notu

Dersi çalıştıktan sonra elinizde mutlaka yazılı bir not olması, konuyu daha rahat hatırlamanıza faydalı olacaktır. Bunun için sizlere ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? konusunun önemli yerlerini anlatacağız. Sayfamızda ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? Ders Notu, ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? Konu Özeti, ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? Önemli Kısımları, ALES Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır? Yazılı Kaynak vb. başlıkları bulabilirsiniz.

Not: Eğer konuya hakim değilseniz; öncelikle konu anlatımlı videoyu izlemenizi öneririz.

Makale Nedir ? Makale Nasıl Yazılır?

Bu ders notumuzda Metinleri Sınıflandırmaya devam ediyoruz Makale Nedir ? Makale Nasıl Yazılır? Makale Metinlerinin Genel Özellikleri, diğer metinlerden farkı  hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Makale, belirli bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazı türüne denir. Gazete, dergi ve internette yayınlanır. Ayrıca herhangi gerçeği açıklığa kavuşturmak, bir konuda görüş ve tezler ortaya koymak ve bir hipotezi savunmak, desteklemek için yazılmış olan yazılara da makale denir.

Makale yazarken aşağıdaki kriterler önemlidir:

-Anlatımda sade ve belirli bir formata uygun olursa daha iyi olur.
-Somut özellikler ön plandadır.
-Öne sürülen düşünce ve tez kanıtlamak icap eder.
-Makale yazarken belirli bir konu yoktur. Yazar her konuda yazabilir.
-Gazete dergi ve internette yayımlanır.

Ayrıca bilimsel standartlarda makale yazmak çok önemlidir. Örneğin çok önemli bir hipotezi ispatlasanız dahi eğer bu bilimsel makale formatına uygun değilse hiç bir bilimsel yayında itibar görmez hatta yayınlanmaz. Bu sebeple akademik kariyer sahibi insanlar makalelerini belirli bir formata uygun kalarak yazmak zorundadır. Bu okuyanların işini kolaylaştırır. Akademik bilgi düzeyi ve yazılan hipotezin doğruluğu ile ilgili makale arasında bilimsel bilgi düzeyi açısından direk bir bağlantı olmasa da, bilimsel makale yazma alışkanlığınız ve formata uygunluğunuz karşı tarafın sizi değerlendirmesinde rol oynayabilir. Akademik süreçde bilimsel dünyaya sunulan bir bilgi demetinin başarısı, anlaşılır bir düzeydeki dille ve formatına uygun bir biçimde karşı tarafın yargı gücüne sunulmuş olma özellikleri ile doğru orantılıdır.

  • Kaynak İndirme Bilgileri
  • Site: www.ales.konu-anlatimi.gen.tr
  • Dosya İçeriği: Makale Nedir ve Makale Nasıl Yazılır?
  • Dosya Boyutu/Türü: 17.9 KB/ Word
  • Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir