ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Ders Notu

ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Ders Notu

Dersi çalıştıktan sonra elinizde mutlaka yazılı bir not olması, konuyu daha rahat hatırlamanıza faydalı olacaktır. Bunun için sizlere ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri konusunun önemli yerlerini anlatacağız. Sayfamızda ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Ders Notu, ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Özeti, ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Önemli Kısımları, ALES Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Yazılı Kaynak vb. başlıkları bulabilirsiniz.

Not: Eğer konuya hakim değilseniz; öncelikle konu anlatımlı videoyu izlemenizi öneririz.

Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri

Bu ders notumuzda Açıklayıcı Anlatım Türü ve Açıklayıcı Anlatımın Genel Özellikleri hakkında önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Bu metinlerde amaç okuyucuya bilgi vermektir. Genelde öğretici (didaktik) metinlerde bu anlatım türü kullanılır. Onun için makale,eleştiri gibi yazılarda, tarih, coğrafya gibi ders kitaplarında bu teknik kullanılır. Yazar, okuyucunun bilmediğini düşündüğü bilgileri okuyucuya aktarır. Onu bilgilendirir. Yazarda, bu bilgileri ben biliyorum, okuyucu bilmiyor, anlatayım da öğrensin anlayışı vardır.
Klasik paragraflarda yani giriş, gelişme, sonuç cümlelerini içeren paragraflarda bu yönteme başvurulur.
Önce giriş cümlesiyle konu ve bakış açısı verilir, sonra gelişme cümleleriyle yardımcı düşünceler aktarılır ve ana düşünce belirtilir. Paragraflarda ana düşünce genellikle sonda bulunur ilkesine uygun bir anlatım yöntemidir.

  • Kaynak İndirme Bilgileri
  • Site: www.ales.konu-anlatimi.gen.tr
  • Dosya İçeriği: Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri
  • Dosya Boyutu/Türü: 17.4 KB/ Word
  • Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir